ברכה לתחילת שנת הלימודים

עוד מעט נגמר החופש, וגם את סוף הקיץ כבר מריחים, עם רוח סתוית שמצננת את זיעת הצהריים.

הרימונים כבר מבשילים, ואפילו אבוקדו כבר יש בשוק.

וכל הסימנים הנעימים האלו מעידים גם על סופו של החופש, ועל שנת לימודים חדשה שעומדת להתחיל. וכולנו מסתכלים על השנה החדשה עם ציפיות וחששות ודברים מוכרים שמחכים לנו, ודברים לא מוכרים שזהו סוד קיסמם והחשש מפניהם.

אלו שמתחילים בית ספר חדש, גן חדש,  ואלו שמתחילים בית ספר ועולים לכיתה א', וכל חדוות הלימוד מחכה להם. כל השמחה וההנאה מהספרים מהקריאה מצפה להם עם הלימודים.

המון הזדמנויות חדשות מחכות לנו מאחורי כל דבר לא מוכר. כל מפגש מחודש עם חברים ומורים, מזמן בחובו אפשרויות לגלות את החבר ואת עצמנו מחדש. ללמוד דברים חדשים על עצמנו ועל העולם, מהגננות מהמורות והמורים, מהחברים מהספרים ובכלל מהעולם.

 וכדי להנות מכל האפשרויות האלו צריך רק לתת לחיים לזרום במסלולם, לחופש להסתיים ללימודים להתחדש, ולפתוח את עצמנו בפני הפגישות והחוויות, בפני החלונות והדלתות שיפתחו בפנינו.

סיפור על מפגש כזה יש בתלמוד על רבי יהושוע שהיה מאוד חכם, בעיני אחרים ובעיקר בעיני עצמו, פעם אחת טען שמעולם לא נוצח בויכוח, אלא שלוש פעמים, פעמיים מתוכם היו על ידי ילדים.

את סיפור מפגשו עם הילדה שווה לספר כאן.

ר' יהושוע היה הולך בדרך, שחצתה שדה. ילדה אחת שאלה אותו מדוע הוא הולך דרך השדה.

נבוך הוא עונה לה:הלא זו דרך כבושה, שכבר נעשתה

והילדה בלי להתבלבל מכבודו ומחוכמתו עונה לו:

ליסטים כמותך כבשוה

ליסטים שודדים כמוך כבשו ועשו את הדרך הזו בלי לחוס על השדה.

ור' יהושוע הגדול והחכם חייב  להכיר בכך שהוא צריך ללמוד לקח ותורה מפי ילדה קטנה, ומאד חכמה. ומסיפור זה ניקח את האיחול לשנה הקרובה.

שניפגש עם אנשים חכמים כמו ר' יהושוע ויותר מכך כמו הילדה שנשכיל ללמוד גם מאלו וגם מאלו

שנדע להכיר במה שלמדנו מהם ולהשכיל מכך במידת הצניעות הראויה

ואולי יותר חשוב מכל אלו להנות  ולשמוח לשחק ולצחוק, להיות חברים לאהוב,כי אלו למרות שאין שיעור ללמוד אותם הם הדברים אותם יש ללמוד להעמיק ולהרחיב בחיינו.  

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.